Общество
15.10.2017 18:16 | comments0

Українська влада заявила про відновлення соціальної справедливості та полегшення з 1 жовтня злиденного існування мільйонів пенсіонерів. Які ж зміни будуть в житті українців після введення в дію пенсійної реформи?

Пенсійна реформа: без економічного підґрунтя – це два кроки назад

11жовтня набула чинності пенсійна реформа — Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі — Закон №2148), який подав на розгляд Ради уряд Гройсмана.

Нагадаємо, 8 жовтня, в неділю, Президент України Петро Порошенко в присутності Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та Глави Адміністрації Президента України Ігоря Райніна підписав цей закон, який Верховна Рада прийняла 3 жовтня в другому читанні.

Законопроект про пенсійну реформу передбачає, зокрема, модернізацію пенсій і підвищення мінімального страхового стажу для виходу на пенсію з 15 до 25 років з 1 січня 2018 року.

"Хочу привітати всіх пенсіонерів, бо відновлюється справедливість", – заявив глава держави, подякувавши Уряду та Парламенту за "спільні зусилля, які дозволили ухвалити цей важливий документ".

Що прописано в законі

Отже, пенсійна реформа передбачає осучаснення пенсій з 1 жовтня 2017 року.

Для цього використовуватиметься єдиний показник середньої зарплати, який у цьому році, в сумі, становить 3 тис. 764 грн. з коефіцієнтом вартості року страхового стажу в розмірі 1.

Крім того, збільшиться максимальна сума, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), до 15 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн.). Розмір ставки ЄСВ не зміниться.

Для призначення пенсій цього року використають показник середньої зарплати за останні два роки, а з 2019 – використовуватимуть показник за останні три роки.

Працюючим пенсіонерам з 1 жовтня 2017 року відновлять виплату пенсій у повному розмірі.

З 1 січня 2018 року право на пенсію за віком в 60 років буде у тих громадян, які мають 25 років страхового стажу.

Мінімальний страховий стаж збільшуватиметься на один рік протягом 10 років, поки не складе 35 років у 2028 році.

У 63 роки на пенсію можуть виходити ті особи, які мають 15 років страхового стажу на 1 січня 2018 року.

З 2018 року в 65 років вийти на пенсію зможуть ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть від 15 до 16 років страхового стажу.

Особам без страхового стажу в 15 років, призначать державну соціальну допомогу в 65 років.

З 2019 року запроваджується накопичувальна система загальнообов"язкового пенсійного страхування, яка не торкнеться тих, яким на 1 січня 2019 року залишилось менше 10 років до пенсії.

Індексація пенсій у 2019-2020 роках здійснюватиметься за рішенням парламенту, а з 2021 року відбуватиметься автоматично.

Пенсії за вислугу років ліквідують, залишивши пільговий вихід на пенсію тільки для деяких категорій населення:

- для працівників зі шкідливими і важкими умовами праці;
- для людей з інвалідністю,
- для матерів, які виховали п’ятьох дітей;
- для інвалідів з дитинства (в 50 років);
- для військових – учасників бойових дій (55 років при 25 роках стажу).

До 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10,7 тис. грн.

Що насправді

Голова Уряду Володимир Гройсман хвалиться, що 9 з 12 мільйонів українських пенсіонерів з 1 жовтня отримуватимуть на 200–1000 гривень більше.

Як це позначиться на добробуті українських пенсіонерів, яким уже десять років не індексують пенсії, – говорити зайве, бо поки влада годує українців підвищенням соціальних стандартів, в Україні піднялись ціни на продукти, тепло, послуги зв’язку, бензин, інше.

Говорячи про "покращення", влада не акцентує увагу на тому, що пенсійний вік для українців збільшився. Так, мінімальний розмір пенсії з 1 жовтня зростає до 1 452 грн. На першому етапі мінімалка встановлюється на рівні 25 років стажу, але до 2028-го для виходу на пенсію потрібно буде вже 35 років офіційного стажу. Це при тому, що багато українців працювали і продовжують працювати "по-чорному".

Нововведення закону в тому, що відсутні роки стажу тепер можна буде купити. Це стосується тих, хто працює "не офиційно". Але за кожні 12 місяців майбутньому пенсіонерові потрібно буде сплатити 16 896 грн.

Враховуючи середні зарплати по країні, таку суму на даний момент може сплатити далеко не кожний українець. Законопроект передбачає і інші зміни, зокрема, по студентам, підприємцям-спрощенцям, матерям, які знаходились в декретних відпустках.

В законі є також щорічна автоматична індексація пенсій, починаючи з 2021 року, інші нововведення, які ми детально аналізувати не будемо. Зазначимо лише один момент: новий пенсійний закон скасовує призначення спеціальних пенсій для людей, які мали на те право, але тим, хто їх вже отримав, зменшувати розмір пенсії не будуть.

"Правильно йти шляхом того, щоб менші пенсії підтягувати до великих. Саме цим шляхом ми і пішли", – пояснив заступник міністра соціальної політики Миколи Шамбір.

Гідні для життя людини (або великі, як їх назвав Шамбір) пенсії, як відомо, в розвинутих країнах світу. Так, в Європі, зокрема, в Польщі пенсіонери отримують в середньому 460 євро, у Франції близько 1 000 євро, в Іспанії мінімальна пенсія – 563, максимальна – 1 180.

В Україні з 1 жовтня мінімальна пенсія зростає до 1 452 грн. Це приблизно 45 євро. Тобто, до гідного життя пенсіонерів Україні ще повзти і повзти.

І однією з основних проблем жебрацького існування наших пенсіонерів є те, що в країні 10 працюючих утримують близько 12 пенсіонерів, а середня зарплатня тих працюючих (на липень 2017 р.) – 7 360 грн.

Отже, прийняття в Україні пенсійної реформи – це, безумовно, крок вперед. Але без економічного підґрунтя – це два кроки назад.

Зазначимо і те, що Польща з 1 жовтня знизила пенсійний вік для чоловіків з 67 до 65 років, а для жінок – з 67 до 60. При цьому глава польського уряду Беата Шидло зазначила, що зниження пенсійного віку – це виконання обіцянки партії "Право і Справедливість" (PiS), даної перед парламентськими виборами 2015 року, і зауважила, що влада дає полякам право вибору: "Якщо хтось хотітиме працювати довше, то може це зробити. Знижуючи пенсійний вік до 60 років для жінок і 65 для чоловіків, ми повертаємо нашим землякам гідний вибір".

Українська влада і, зокрема, одна із провладних партій, теж обіцяла народу покращення та "життя по-новому". З сумом можемо констатувати: покращення та "життя по-новому" наступило в нашій країні лише для олігархів. Пенсіонери ж України мусять ще довго жити чи, точніше, виживати "по-старому".

Людмила Башкірова.

Reportero.info - Новости Испании, новости Украины

 

Уважаемые читатели! Комментарии к материалам вы можете оставлять
на наших страницах в соцсетях в Facebook и вКонтакте.

Reportero - новости Испании, новости Украины на FB Reportero - новости Испании, новости Украины на VK

Погода

Погода
Погода в Киеве
Погода в Одессе
Погода во Львове
Погода в Харькове

влажн.:

давл.:

ветер:

влажн.:

давл.:

ветер:

влажн.:

давл.:

ветер:

влажн.:

давл.:

ветер: